Angkor Wat

Kambodża – Angkor Wat

Kambodża wydaje się jeszcze trochę egzotycznym krajem dla Polaków choć ma wszystko żeby stać się idealnym miejscem na spędzenie wakacji. Piękne plaże, wspaniali ludzie i zabytki o których mówi cały świat. My wpadliśmy tu tylko na „chwilę” ale już wiemy, że niedługo tu wrócimy na dłużej. Będąc w Wietnamie nie mogliśmy oprzeć się pokusie żeby wsiąść z lokalny samolot i polecieć do Siem Reap skąd wyruszymy odkryć 12-to wieczny kompleks świątynny Angkor. 
Flota samolotów kambodżańskich i wietnamskich jest dość nowoczesna, latają tu głównie Boeingi i korzystaliśmy z nich dość często. Bezpiecznie wylądowaliśmy na lotnisku Sieam Reap i od razu naszą uwagę zwrócił nowy terminal zbudowany w orientalny stylu. E-wizę wyrobiliśmy sobie jeszcze w Polsce więc cała procedura odprawa na lotnisku zajęła nam 10 min, to mało, w porównaniu do 2 godzin które spędziliśmy na lotnisku w Wietnamie, choć też mieliśmy e-wizy. Celnik uśmiechnął się tylko jak mimochodem wyrwało mi się „To już?”.

Nocleg w Siem Reap dobrze zabukować sobie  wcześniej, bo może być z tym problem na miejscu. Ze względu na bliskość kompleks Angkor i tego że większość turystów własnie ztąd wyrusza rankiem na zwiedzanie noclegi są w zasadzie zawsze  wyprzedane. Miasteczko jest ma wszystko co potrzebuje turysta, zaplecze noclegowe, mnóstwo restauracji różnego typu, każdy znajdzie coś dla siebie oraz bazary z lokalnymi wyrobami. 

Zaskoczeni byliśmy jak dobrze po angielsku mówią Kambodżanie, i to nie tylko w restauracjach ale także zwykli mieszkańcy. Do tego są bardzo gościnni, uśmiechnięci i bardzo pomocni.
Wieczorem jak w całej Azji rozpoczyna się Street food, to co lubimy najbardziej. W Siem Ream różni się on jednak nieco od tego co widzieliśmy w Tajlandii i Wietnamie. Jest bardziej zorganizowany, kramiki od razu zachęcają aby usiąść w pierwszym napotkanym, wygląda to porostu dużo lepiej. Nas obsługiwał kucharz w pełnym kucharskim rynsztunku, a zamówienia przyjmowała jego żona ubrana w piękną regionalną suknię,  a cała ich restauracja to oszklony wózek na dwóch kołach przepięty do skutera. Zjedliśmy tu jedne z najlepszych dań w Azji. Aga zamówiła sobie sajgonki które zrobione były oczywiście od podstaw a kucharz przeprowadził z nią wywiad co lubi aby dopasować smak do  jej gustu. 

Zwiedzanie Angkor rozpoczyna się o 4 nad ranem. Wcześnie? Tak, ale widok wschodzącego słońca nad wieżami Angkor Wat jest bezcenny.
Jak dotrzeć? Najlepiej Tuk Tukiem. Wystarczy zamówić tam gdzie się nocuje lub złapać dzień wcześniej na ulicy o ustalić warunki. Cena 10 – 20 dolarów, ale w cenie jest cały dzień wożenie po całym kompleksie który jest ogromny. Część turystów decyduje się na rowery, ale szczerze odradzamy, temperatura jest za wysoka żeby poruszać się rowerem w pełnym stopniu a kompleks jest naprawdę ogromny. 
Kasy biletowe oddalone są od kompleksu i warto wcześniej sprawdzić jak się do nich dostać, ale jak będziecie jechać Tuk Tukiem to nie będzie problemu, Wasz kierowca będzie wszystko wiedział. Bilety różnią cenowo w zależności od ilości dni jakie chcesz poświęcić na zwiedzanie, od jednego do nawet siedmiu dni.

Nasz przewodnik, czyli właściciel Tuk Tuka, miał sporą wiedzę o Świątyniach, woził nas tylko po tych które uważał za najciekawsze. W 6 godzin zwiedziliśmy może 30%. Na miejscu możesz zaopatrzyć się w wodę i zjeść dobry posiłek. Tuk Tuki mają jeszcze jedną wielką zaletę. Dają Wam przewagę. Większość zwiedzających to wycieczki z Chin i to naprawdę duże wycieczki. Jeśli liczycie na dobre zdjęcia, i trochę prywatności, starajcie się je wyprzedzać lub czekajcie aż przejdą do innej części kompleksu, chodzą piechotą więc jadąc Tuk Tukiem możecie odwiedzać ta miejsca gdzie ich akurat nie ma.

Ta część Kambodży bardzo nam się spodobała, ludzie, jedzenie, zabytki, wszystko to sprawiło, że już planujemy kolejną podróż  państwa Khmerów, tym razem na dłużej.
Poniżej znajdziecie obrazy które udało nam się utrwalić, choć nie oddadzą całego piękna i dostojności tego miejsca.

Jedna myśl na temat “Kambodża – Angkor Wat

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.