Jerozolima – Wzgórze Świątynne

Wzgórze świątynne

Obowiązkowy punkt dla każdego odwiedzającego Jerozolimę. Znajdują się tu Meczet Al-Aksa oraz Kopuła na Skale. Prowadzi do nich 10 bram, ale jeśli nie jesteście muzułmanami to dla Was jest tylko jedna. W teorii otwierana jest w godzinach 7:30 – 11:00 i 13:30 – 14:30. Są to jednak godziny dość umowne i najlepiej przyjść przed 7:00 lub przed 13:30 bo możecie się nie dostać. Czasem policja wprowadza ograniczenie co do ilości turystów, czasem brama jest otwierana wcześniej. Pozostałe bramy pilnowane są przez żołnierzy izraelskich i turyści są zawracani.

Kopuła na Skale i meczet Al-Aksa

musiały poczekać w kolejce na ten kawałek ziemi ponieważ wcześniej zostały tu zbudowane dwie żydowskie świątynie a po nich rzymska świątynia Jowisza. Muzułmanie swoją świątynię zbudowali w 638 n.e. i stoi ona tu do dziś. Znajduje się tu święta skała na której według Biblii Abraham miał złożyć w ofierze swojego syna Izaaka, niestety nie dane nam było zobaczyć tego na własne oczy ponieważ do meczetu wejść mogą tylko wyznawcy Islamu. Jest to dla nich także miejsce wyjątkowe. Trzecie co do ważności po Mekce i Medynie. To stąd wg wierzeń Prorok Mohamed został zabrany do Nieba.

Ściana płaczu

Ze względu na to, że stały tu dwie świątynie żydowskie, oraz fakt, że wielu żydów uważa, że zostanie w tym miejscu zbudowana trzecia świątynia jest to dla nich miejsce uświęcone i delikatnie mówiąc, nie pałają radością, że jest to miejsce tak turystyczne. Z drugiej świątyni został tylko zachodni mur, potocznie nazywany ścianą płaczu. To tu religijni żydzi zanoszą swoje modlitwy. Ciekawostką jest to, że w szczeliny muru wkładane są kartki z modlitwami które są raz w roku wyjmowane i chowane na cmentarzu na wzgórzu oliwnym. Sam pochówek tym cmentarzu dla większości żydów jest nieosiągany, trzeba być bardzo bogatym albo wpływowym.

Mur podzielony na jest na dwie części, jedną w której mogą modlić się mężczyźni i drugą dla kobiet. Jeśli będziecie tu akurat w Szabat, za robienie zdjęć możecie zostać wyproszeni. W dzień powszedni nie ma z tym problemu.

Strój

Generalnie dobrze przygotować sobie stój, zwłaszcza Panie, długi rękaw, brak dekoltu, długie luźne spodnie lub spódnica / sukienka zakrywające przynajmniej kolana. Ale nie ma strachu jak o tym zapomnicie. Muzułmańscy strażnicy tego miejsca zwani Waqf, wypożyczą Wam brakujące części garderoby, jedyny minus, że nie pachną świeżością. 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.