Etna, piękna i groźna

Być na Sycylii i nie wejść na Etna? Nie, my takich okazji nie odpuszczamy!

Najprostszym sposobem aby dostać się Wulkan Etna jest wykupienie wycieczki w jednym z wielu okolicznych małych biur podróży. Do wyboru jest kilka wariantów. Wjazd autokarem na pierwszy poziom, wjazd kolejką linową na drugi, wjazd specjalny samochodem terenowym na trzeci poziom, czyli prawie już na sam szczyt. Dla osób z kondycją dostępna jest także piesza wspinaczka.

My wycieczkę kupiliśmy w Agrigento, miasteczku położonym u stóp wulkanu, wybraliśmy wariant pośredni czyli wjazd kolejką na drugi poziom i piesza wspinaczka. W cenie macie przewodnika, nasz mówił w trzech językach, oraz  posiłki. Widok zapiera dech, można się poczuć jak na obcej planecie. Wokół tylko skamieniała lawa i czarno szary żwir. Pogoda zmienia się błyskawicznie. W jednej chwili świeci upalne słońce by za minutę schować się za gęstymi chmurami. Temperatura potrafi wtedy spaść o kilka stopni. Do tego błyskawicznie przemieszczające się gęste, mleczne chmury w kilka sekund mogą przesłonić całkowicie widok by jeszcze szybciej niż nadeszły rozwiać się.

Wybierając się na Etnę warto zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie. Podłoże jest bardzo osuwiste i miękkie. Wszędobylski żwir będzie wsypywał wam się do butów brudząc je niemiłosiernie. Weźcie więc buty które potem tawo doczyścić albo takie których nie będzie Wam szkoda zostawić.

Choć Etna to tylko zastygła lawa i pył wulkaniczny znajdziecie tu roślinność a nawet biedronki. Te szczególnie upodobały sobie to miejsce. Na pierwszym poziomie jest sklep z pamiątkami gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Większość z nich zrobionych jest właśnie z zastygłej lawy.

Etna od czasu do czasu daje o sobie znać wyrzucając z siebie duże ilości popiołu i wtedy wejście na nią może być niemożliwe.

Koszt takiej wycieczki + plus zwiedzanie Wąwozu Alcantara to ok 70 Euro – może nie tanio, ale macie atrakcję na cały dzień. O Wąwozie Alcantara piszemy w osobnym poście.

Tu macie kilka linków z ofertą wycieczek:

http://www.etnafinder.com/
http://www.etnalcantara.com/