Durdle Door – lazurowe wybrzeże w Anglii?

Hiszpania   Wielka Brytania – Dorset

Pogoda w Wielkiej Brytanie większości z nas kojarzy się z pochmurnym niebem i częstymi opadami. Z takim nieco nastawieniem lecieliśmy by zobaczyć południowe klify Jurajskiego Wybrzeża Anglii. Jednak pogoda miło nas zaskoczyła słoneczkiem i temperaturą w okolicach 20oC. Spodziewaliśmy się pięknych widoków, ale to co zobaczyliśmy przeszło nasze oczekiwania. Jest kilka teorii o pochodzeniu nazwy Durdle Door bo tak nazywa się charakterystyczna skała z oczkiem. Jedna z nich głosi, że pochodzi od staro angielskiego słowa thyrelod ‚przebite, mające dziurę’.
Treking rozpoczęliśmy od wschodu czyli w West Lulworth. Wybraliśmy długą trasę czyli ok 10 km wzdłuż klifów. Widoki są zachwycające. Przepiękny kolor morza którego nie spodziewaliśmy się u wybrzeży Anglii. Białe niemal pionowe klify, zielone wzgórza setki pasących się na nich owiec zrobiły na nas ogromne wrażenie, zresztą sami oceńcie:

Jak dojechać:
Z Bournemouth – trasą A35 przez Dorchester, skręcając w lewo na A351 przez Wareham. Skręć w A32 przy znaku na Woll kieruj się brązowymi znakami na Durdle Door.
Z Dorchester – Trasą A352 zgodnie ze znakami na Wool i Wareham. Jadąc w stronę Wood kieruj się kieruj się brązowymi znakami na Durdle Door.
Na miejscu jest parking płatny (funt za godzinę, tzw display car park – bilet kupujecie w automacie i zostawiacie w aucie na widocznym miejscu) skąd prowadzi ścieżka do Durdle Door.
Znajduje się tu także kilka sklepików z pamiątkami gdzie możecie kupić autentyczne jurajskie skamieniałości z których słynie ten region.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.