Gulasz, łaźnie i kasztany – Budapeszt

 Cel – Budapeszt!

Planując kolejną podróż kierowaliśmy się dwoma kryteriami. Po pierwsze mieliśmy do wykorzystania tylko pięć dni, po drugie chcieliśmy by ta podróż nie zrujnowała naszego budżetu. Wybór padł na Budapeszt. Byliśmy tu kilka lat temu, jeden dzień, przejazdem i pozostał nam ogromny niedosyt.
Przelot do Budapesztu to koszt ok 175 zł /osobę w obie strony czyli taniej niż Pendolino Warszawa – Gdańsk. Z lotniska kursuje autobus numer 200E który dowiezie Was do stacji metra. Na lotnisku polecamy zakup 7 dniowego biletu komunikacji miejskiej za ok 70 zł  który zapewni wam komfort przemieszczania się po mieście tramwajami, autobusami, trolejbusami, metrem a nawet tramwajami wodnymi!

Gdzie się zatrzymać w Budapeszcie?

Baza noclegowa jest olbrzymia. Każdy znajdzie tu coś co mu się podoba i na własną kieszeń. My jak przeważnie wybraliśmy apartament dlatego, że nie przepadamy za hotelami. Apartamenty są zawsze niepowtarzalne i mają w sobie tą odrobinę domowego klimatu a przy tym są często sporo tańsze niż pokój hotelowy. Tym razem zatrzymaliśmy się w Buddha Relax Downtown koszt wynajmu to mniej niż 100 zł za noc.

Co warto zobaczyć w Budapeszcie? Miejsc jest naprawdę wiele. Pokażemy wam tylko kilka, te które nam przypadły do gustu.

Po pierwsze. Zwiedzając Budapeszt musicie odwiedzić Parlament. Jest to drugi co do wielkości parlament na świecie, dla wielu najpiękniejszy.

Pamiętajcie aby nie poprzestać na oglądaniu go z zewnątrz. Prawdziwe wrażenie robi wnętrze gmachu. Zwiedzać Parlament można tylko z przewodnikiem po wyznaczonej trasie. Można to zaplanować niemal codziennie. Koszt takiej wycieczki to tylko 28 zł. Jak dla nas naprawdę warto!

W cenie jest przewodnik doskonale mówiący po angielsku, krótka historia Budapesztu oraz spora doza humoru. Wycieczka trwa około 50 min. Zobaczycie między innymi salę obrad parlamentu oraz insygnia królewskie – jedyne miejsce gdzie nie wolno robić zdjęć. Zakaz ten jest surowo przestrzegany. Cały czas towarzyszy nam straż parlamentu.

Tramwaj linii 2

Na wycieczkę do parlamentu warto wybrać się tramwajem. Najlepiej zabytkowym tramwajem linii 2 (również na bilet okresowy). Jest to zabytkowy kład którego linia ciągnie się wzdłuż Dunaju z którego będziecie mieć piękny widok na miasto. Polecamy przejechać się nim zarówno w dzień jak i w nocy.

Kolejne miejsca które odwiedziliśmy to wzgórze Zamkowe oraz Baszta Rybacka. Baszta Rybacka jest jednym z symboli miasta i symbolizuje profesję jaką zajmowali się dawni mieszkańcy wodnego miasta.

FB-IMG_5603   FB-IMG_5649   

Będąc w Budapeszcie zaplanowaliśmy wizytę w słynnych Tureckich Łaźniach Termalnych. Jest ich kilka, my wybraliśmy się do łaźni Gellerta. Co prawda zdjęć robić tu nie można, ale uwierzcie nam na słowo, czas tu spędzony to czysta przyjemność. Kąpiel w basenach z wodą o temperaturze do 40oC to jest to co tygryski lubią najbardziej. Do dyspozycji są także baseny z jacuzzi. Są tacy co spędzają tam kilka godzin dziennie. Nam na pierwszy raz wystarczyły dwie godziny. Koszt wejścia do łaźni nie jest najtańszy bo kosztuje ok 80 zł / osobę.

Szimpla Kert

Wieczorami w Budapeszcie życie nie zamiera. W niektórych miejscach właściwie dopiero się rozpoczyna. Restauracji, kawiarni, pubów i knajpek jest tu nieskończona ilość. Gorąco polecamy wizytę w Szimpla Kert miejscu niepodobnym do żadnego innego. W wyjątkowej atmosferze napijecie się tu miejscowego piwa, zjecie niezłe przekąski, skorzystacie z shisha baru oraz możecie posłuchać muzyki na żywo. Możecie tam poznać ludzi z całego świata. Nam tak się podobało, że byliśmy tu dwa dni pod rząd :). Poniżej kilka zdjęć z naszej wizyty w Szimpla. Każdy zaułek tego miejsca ma zupełnie inny klimat. W pewnym momencie słyszę jak Aga mówi: „Idę w miśki!” Zaskoczony odwracam się a tam rzeczywiście pomieszczenie z nalewakiem piwa, sziszami a wokół setki pluszowych misiów – widok nieprzeciętny.

Tips and Tricks:

  • kupcie bilet okresowy, cenowo najlepsza opcja
  • w łaźniach Gellerta weźcie wspólną kabinę, zaoszczędzicie ok 10 zł. Jedna w zupełności wystarczy.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.